OZME 2021

W dniach 8-10 października 2021 roku w Pszczynie odbył się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Uczestniczyła w nim grupa z goleszowskiej parafii.

W odróżnieniu do poprzedniego roku, tym razem nie trzeba było zostawać w domu przed ekranem komputera. Nie trzeba było także przemierzać całej Polski w drodze do Suwałk, jak dwa lata temu. Tegoroczny Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej organizowany przez Centrum Misji i Ewangelizacji oraz lokalną parafię, odbywał się w Pszczynie w dniach 8-10 października. Ponad dwadzieścia młodych osób z naszej parafii uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Cały zjazd koncentrował się na tematyce buntu, który przedstawiony był w swej istocie jako niejednokrotnie potrzebny i konieczny do budowania swojej tożsamości, lecz często także szkodliwy. Temat ten, tak bliski młodym osobom, poruszany był między innymi na piątkowych rozważaniach, sobotnich seminariach, a także na niedzielnym kazaniu, opartym na przypowieści o zgubionej owcy.

Gdybyśmy zapytamy jednak naszą młodzież: jak było? Większość z nich odpowie: zimno. Rzeczywiście, temperatura powietrza, zwłaszcza po zmroku, spadała w okolice zera stopni Celsjusza, a weekendowy program ukierunkowany był na aktywne spędzanie czasu. Podejrzewacie, że te warunki zniechęciły naszą młodzież? Nic bardziej mylnego! Szeroka gama różnorodnych atrakcji przygotowanych dla młodzieży nie pozwalała zbyt długo przejmować się zimnem. „Wciąż się coś działo!” – ten komentarz, który padł z ust jednej z naszych uczestniczek, chyba najtrafniej prezentuje ciekawy czas, jaki było nam dane przeżyć.

Naszym młodym parafianom, spragnionym po długiej przerwie rozrywki, zabawy i wspólnie spędzonego czasu, najbardziej zapadły w pamięci dwa wydarzenia: OZME Dance Party, czyli taneczna zabawa odbywająca się w piątkowy wieczór, oraz sobotnia Gra Miejska. Drugie z wymienionych wydarzeń polegało na wykonywaniu w losowo dobranych grupach poszczególnych zadań, do realizacji których potrzebne były sprawne przemieszczanie się po ulicach miasta oraz wiele sprytu. Dodatkowymi atrakcjami przyciągającymi uwagę uczestników była możliwość zwiedzenia słynnego Zamku, odwiedzenie zagrody Żubrów czy też skorzystanie z basenu znajdującego się w szkole, będącej jednocześnie naszą noclegownią.

OZME to czas duchowych przeżyć, świetnej zabawy, znakomitej integracji i możliwości zawierania naprawdę wielu znajomości. Większość uczestników z Goleszowa była na OZME po raz pierwszy. Miejmy nadzieję, że za rok pojedzie nie tylko każdy z nich, ale także nowe osoby, które bardzo serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnym zjeździe.

Tekst: Adam Bujok

OZME 2021