Historia filiału w Kisielowie
Wraz z założeniem w 1785 r. parafii ewangelickiej w Goleszowie, ewangelicy z Kisielowa stali się członkami tego nowo powstałego zboru. Tam też uczęszczali na nabożeństwa. Przez długie lata Kisielów był także związany z innym punktem goleszowskiej parafii – Godziszowem. Tam dzieci uczęszczały do szkoły ewangelickiej, a na miejscowym cmentarzu chowano zmarłych kisielowian. W 1911 roku na terenie Kisielowa, a dokładniej na terenie 0,3 ha gruntu ofiarowanego przez właściciela wsi barona Celestego powstał cmentarz. W tymże roku postawiono krzyż, zaś parcelę w połowie ogrodzono. Drugą połowę gruntu użytkował gospodarz cmentarza. Pierwszy pochówek odbył się w styczniu 1912 roku. Według zapisu była to Maria Śliż, która zamieszkiwała w Kisielowie pod nr 12.
W 1914 roku postanowiono wybudować pierwszą kaplicę, która stała na miejscu obecnego kościoła i służyć miała przede wszystkim nabożeństwom pogrzebowym nie zaś zwykłemu życiu duchowemu (stąd nazywano ją pierwotnie marownią, nie zaś kaplicą, czy kościołem). Podobne funkcje pełniły inne kaplice na terenie parafii, jak i w reszcie Śląska Cieszyńskiego. Pierwotna budowla była niewielkich rozmiarów – 4,5 x 3,5 metra wraz z wieżą, na której zamontowano 2 dzwony, które służą do dziś. W czasie założenia kaplicy pastorem zboru w Goleszowie był ks. Paweł Broda, a prezbiterem w Kisielowie (członkiem rady parafialnej i opiekunem filiału) Paweł Halama, a po jego śmierci funkcję tę pełnił jego syn Adam Halama.
Pamiątki poświęceń odbywały się początkowo co 10 lat i organizowane były z dużym rozmachem (w 1934 r. odbył się festyn, z którego ofiary przekazano na potrzeby zboru). Po II wojnie światowej obowiązki opiekunów kaplicy i członków rady parafialnej pełnili: Jan Bobek, Karol Staniek, Paweł Czyż i od początku lat 70-tych do 1996 r. Karol Bobek, który był jednym z budowniczych obecnego kisielowskiego kościoła.
Pastorem w latach powojennych był ks. Otton Kubaczka, który do Kisielowa dojeżdżał na rowerze, aby uczyć dzieci religii. Lekcje odbywały się w pewnym okresie w szkole, a następnie u państwa Bobków, pana Stańka i pana Chmiela. W późniejszym okresie katechezy odbywały się w kaplicy. W 1960 roku proboszczem parafii zostaje ks. Tadeusz Terlik, który rozpoczyna regularnie odprawiać nabożeństwa w filiałach (wówczas filiały nosiły nazwę stacji kaznodziejskich). Dla kisielowian był to bardzo ważny moment, gdyż od tej pory mogli korzystać z miejscowej kaplicy nie tylko przy okazji pogrzebów, ale uczestnicząc także w radosnych chwilach niedzielnych nabożeństw. Jedyną przeszkodą zarówno dla pastorów jak i zborowników pozostawał niestety mały rozmiar kaplicy.
W 1986 r. podjęto decyzję o rozbudowie kaplicy, a praktycznie o budowie nowego kościoła, którą ukończono w 1991 roku. Od tej pory kościół posiada większą powierzchnię, zakrystię, pawłacz (emporę), a także salkę wraz z pomieszczeniami sanitarnymi. Obecnie opiekunem filiału jest pan Jan Hławiczka, który zastąpił w tej roli Karola Plintę. Nabożeństwa odbywają się co niedzielę o godz. 11:00, a równolegle do nich trwa szkółka niedzielna dla dzieci. W filiale funkcjonują ekumeniczne aktywności – regularnie odbywają się w sąsiadujących ze sobą kościołach obchody Dnia Strażaka, co roku w kościele ewangelickim bądź rzymskokatolickim.
Tekst na podstawie relacji Karola Plinty