Galeria 2015

Gwiazda dla dzieci w Goleszowie 2015

W pierwszą niedzielę w Bożym Narodzeniu (27 grudnia) w Goleszowie mogliśmy przeżywać spotkanie "gwiazdkowe" dla dzieci uczęszczające na spotkania szkółki niedzielnej w Goleszowie i Równi (spotkania w filiałach odbywały się w innych terminach). Z tej okazji dzieci przygotowały program artystyczny i zaprezentowały go podczas nabożeństwa. Najpierw dzieci przedstawiły scenkę nawiązującą do wydarzeń w Betlejem, jednak z perspektywy spotkania Marii z żonami pasterzy. Po czym wystąpił chór dzieci ze szkółki niedzielnej, który zaśpiewał nam kolędy. Druga część spotkania odbyła się w sali parafialnej, a tam dzieci dostały przygotowane przez Parafię paczki z prezentami.

Spotkanie dla starszych i chorych 20.12.2015

W 4 niedzielę Adwentu, po raz trzeci w tym roku spotkaliśmy się na specjalnie przygotowanym nabożeństwie dla starszych i chorych członków naszej Parafii. Zaczęliśmy wspólnym spotkaniem przy Sakramencie Ołtarza w kościele, po czym udaliśmy się do sali parafialnej na wigilijny poczęstunek. Nasze spotkanie uświetnił chór dziecięcy "Joy" z Ustronia pod dyrekcją diakon Urszuli Śliwki.

Adwentowy wyjazd Rady Parafialnej i Współpracowników do Wrocławia 4-5.12.2015

W dniach 4-5 grudnia 2015 roku, Rada Parafialna wraz z Współpracownikami udała się na wycieczkę do Wrocławia. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy od udziały w spektaklu teatralnym "Boing,boing", po czym zebraliśmy się na wspólnej wieczornej modlitwie. W sobotę z przewodnikiem, mogliśmy poznawać Wrocław. Pan Arkadiusz Felkle opowiadał nam o stolicy Dolnego Śląska z perspektywy jej ewangelickiej historii, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że jeszcze przed II Wojną Światową, zdecydowana większość kościołów była ewangelicka. Następnie udaliśmy się do Afrykarium w ZOO. Mogliśmy też znacznie więcej dowiedzieć się o Parafii Opatrzności Bożej od ks. Marcina Orawskiego. Opowiedział nam o historii oraz teraźniejszości Parafii. Następnie udaliśmy się do Legnicy, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego w Kościele Mariackim, oraz usłyszeliśmy o wyzwaniach z jakimi mierzy się ta diasporalna parafia, o tak bogatej historii i okazałym kościele. Dzień zakończyliśmy ponownie w Wrocławiu na Jarmarku, po czym wróciliśmy do Goleszowa, by w niedzielę móc brać udział w nabożeństwach.

Wspólna Szkółka Niedzielna w 1 niedzielę Adwentu 29.11.2015

Pierwsza niedziela Adwentu była połączona z Szkółką Niedzielną dla wszystkich dzieci naszej Parafii. Dzieci z wszystkich Szkółek przedstawiły się w kościele, a później miały swoje spotkanie w salce parafialnej. Ponad 120 dzieci zobaczyło i wysłuchało specjalnego przedstawienia zaprezentowanego przez Annę Olek z Centrum Misji i Ewangelizacji. Na koniec dzieci dostały książeczkę "Rodzinny Adwent"

Chór Cantus w Szczyrku 22.11.2015

Nasz chór parafialny Cantus, w dniu 22 listopada, pojechał do Szczyrku, by tam w Parafii Ewangelickiej usłużyć pieśnią. Podczas nabożeństwa w Niedzielę Wieczności chórzyści mogli zwiastować Słowo Boże zawarte w wykonywanych pieśniach. Chórzyści zostali ciepło przywitani przez szczyrkowskich parafian oraz ks. Jana Byrta, proboszcza pomocniczego Parafii Ewangelickiej w Białej. Spodziewając się zimowej aury, już dwa dni wcześniej, w piątek reprezentanci chóru zasadzili ostatnie w tym sezonie drzewo (gruszę) w Ogrodzie Reformacji, założonym przy kościele w Szczyrku.

Reformacyjny Konkurs Plastyczny 21.11.2015

Obrady Synodu Diecezji Cieszyńskiej rozpoczynaliśmy w szczególny sposób. Otóż w Kościele Zbawiciela w Bielsku, wręczaliśmy nagrody uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy przygotowywali prace w Reformacyjnym Konkursie Plastycznym. Dzieci z naszej Parafii również zajęły miejsca na podium oraz wyróżnienia. I tak w grupie II Szymon Michalik uczący się w Szkole Podstawowej w Cisownicy zdobył 3 miejsce. W grupie I (klasy 1-3), zdobyła 5 miejsce Dominika Romaniuk ucząca się w Szkole Podstawowej w Goleszowie. W tej samej kategorii wiekowej Jakub Rusz uczący się w Szkole Podstawowej w Cisownicy otrzymał wyróżnienie.

Spotkanie o Małżeństwie 14.11.2015

14 listopada odbyło się kolejne Spotkanie o Małżeństwie. Mówcą był ks. Mirosław Czyż ze Skoczowa. Była to niesamowita możliwość, aby poznawać lepiej siebie i pogłębiać relacje między sobą i Bogiem.

Turniej Piłki Nożnej Halowej o puchar im. ks. Andrzeja Hauptmana w Zabrzu - 14.11.2015

14 listopada podczas Turnieju Piłki Nożnej Halowej o Puchar im. ks. Andrzeja Hauptmana, młodzież naszej Parafii po raz trzeci z rzędu zdobyli Puchar.

Diecezjalny Turniej Gier Planszowych 11.11.2015

W dniu Święta Narodowego - 11 listopada, odbył się w Gimnazjum w Goleszowie pierwszy Diecezjalny Turniej Gier Planszowych. Młodzież z naszej Parafii wywalczyła pierwsze miejsce.

30 lat Chóru Kozakowice 8.11.2015

8 listopada w naszym filiale w Kozakowicach w trakcie nabożeństwa miał miejsce jubileusz 30 lat służby Chóru Kozakowice. Chór dyrygowany przez Joannę Lipowczan-Stawarz rozpoczął nabożeństwo koncertem, w czasie którego mogliśmy wysłuchać kilku refleksji prezes chóru Ireny Niemiec, która zachęcała również do tego, aby zasilać chór nowymi głosami. Chór pięknie wykonanymi pieśniami upiększył również samo nabożeństwo. Po nabożeństwie chórzyści zaprosili na poczęstunek w Strażnicy reprezentantów lokalnych władz, oraz tych spośród wcześniejszych chórzystów, którzy byli zaangażowani na samym początku przy zakładaniu chóru. Dziękujemy za Waszą służbę i życzymy sił do dalszego zaangażowania w służbie dla Pana i Kościoła.

Pamiątka Reformacji, błogosławieństwo uczniów klas pierwszych 31.10.2015

31 października świętowaliśmy w szczególny sposób. Przypominając sobie zdarzenia sprzed 498 lat próbowaliśmy nasze dziedzictwo reflektować w kontekście współczesności. W tym roku tradycyjnie mogliśmy poznać grupę przyszłorocznych konfirmantów, oraz po raz pierwszy udzielaliśmy błogosławieństwa uczniom klas pierwszych.

Wyjazd konfirmantów - Wisła Czarne 23-25.10.2015

Grupa młodzieży przygotowującej się do konfirmacji (8 maj 2016 r.), spędziła kilka dni w Wiśle Czarne na wyjeździe integracyjnym. W tym krótkim czasie, mogli wziąć udział w dwóch wieczorach odbywającej się w parafii Ewangelizacji ProChrist, w której Słowo Boże zwiastował ks. Tomasz Wigłasz; szukali powiązań między historią luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim i historią parafii, a ich konfirmacją i kontynuowaniem wielu tradycji parafialnych; wzięli udział w warsztatach FabLab. Przede wszystkim jednak mogliśmy spędzić czas na wspólnym poznawaniu się, słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie.

Diecezjalny Zjazd Chórów - Goleszów 25.10.2015

25 października podczas nabożeństwa w goleszowskim kościele zebrało się 15 chórów z okazji Diecezjalnego Zjazdu Chórów. Chóry swoim śpiewem ubogacały i tworzyły nabożeństwo sprawiając, że ten zjazd był szczególny. Dziękujemy wszystkim dyrygentom i chórzystom za zaangażowanie.

Dziękczynne Święto Żniw - 2015

"Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?" Pieśń 248 Dziękowaliśmy Bogu za Jego błogosławieństwo, za bogate plony, szczególnie przy tak trudnych warunkach atmosferycznych tego lata. Dziękowaliśmy za to, że obdarza nas tym wszystkim co ważne i potrzebne w naszym życiu. Nabożeństwo swoim śpiewem upiększył chór dziecięcy "Promyki", oraz chór Mieszany.

10 lat kościoła w Lesznej - pamiątka poświęcenia 2015

13 wrześnie w niedzielne przedpołudnie w Lesznej Górnej odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia poświęcenia kościoła. Kazanie wygłosił ks. Jan Badura z Pszczyny, wystąpił również pszczyński chór.

Wprowadzenie w urząd proboszcza - 2015

W ostatnią niedzielę sierpnia (30.08.2015) mogliśmy przeżywać uroczystość wprowadzenia w urząd proboszcza ks. dra Adriana Korczago. Biskup diecezji ks. Paweł Anweiler dokonał instalacji w asyście ks. bp Jana Cieślara i ks. Piotra Janika. Uroczystość swoim śpiewem ubogaciły wszystkie chóry naszej parafii.

230 lat kościoła-pamiątka poświęcenia w Goleszowie - 15.08.2015

15 sierpnia 2015 roku miała miejsce 230 pamiątka poświęcenie goleszowskiego kościoła. Uroczyste nabożeństwa poprzedził poranek pieśni, muzyki i refleksji religijnej. W czasie nabożeństw kazania wygłosili ksiądz biskup Marcin Hintz zwierzchnik Diecezji Pomorsko – Wielkopolskiej oraz ksiądz Wojciech Rudkowski proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Radomiu. Więcej czytaj w 49 numerze "Naszej gazetki".

Tydzień Dobrej Nowiny - 2015

Po długo oczekiwanym końcu roku szkolnego nadeszły wakacje. W końcu wolne! Można aż na dwa miesiące zapomnieć o szkole, lekcjach i zadaniach domowych. Jednak bez tych wszystkich obowiązków może być trochę nudno w domu. Bo co tu robić? Gdyby tak spędzić chociaż część wakacji na Parafii, posłuchać o Bogu, poznać kogoś nowego, trochę poszaleć, a przy okazji się czegoś nauczyć?

Piknik-zakończenie roku szkolnego - 21.06.2015

To było wyjątkowe wydarzenie w naszej parafii. W niedzielny poranek rozpoczęliśmy nabożeństwo by dziękować za miniony rok szkolny. Podczas nabożeństwa bardzo zaangażowani byli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Natomiast zaraz po nabożeństwie mogliśmy zostać jeszcze na placu parafialnym, gdzie czekało nas mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oraz można było coś zjeść.

Kirchentag Stuttgart 2015

W dniach 3–7 czerwca blisko 50–osobowa grupa z naszej parafii uczestniczyła w odbywających się co 2 lata Dniach Kościoła Ewangelickiego (Kirchentag). W tym roku Kirchentag odbył się w Stuttgarcie (Niemcy). W ciągu pięciu dni odbyło się tysiące spotkań. Program był niesamowicie urozmaicony. W jednym czasie miało miejsce nawet kilkadziesiąt różnych wydarzeń, począwszy od nabożeństw, studiów biblijnych i wykładów, poprzez warsztaty, przedstawienia teatralne, a skończywszy na koncertach uwielbiających Boga. Tematem przewodnim tegorocznego Kirchentagu było hasło zaczerpnięte z Psalmu 90,12: „damit wir klug werden” – „abyśmy posiedli mądre serce”.

Wieczór autorski Tomasza Żółtko 29.05.2015

W dniu 29 maja w goleszowskim kościele odbył się wieczór autorski Tomasza Żółtko. Było to niezwykle inspirujące spotkanie. Śpiewak inspirował swoimi pieśniami, wierszami oraz słowami, które wypełniały przestrzenie między kolejnymi utworami. Cieszymy się, że chociaż w niezbyt wypełnionym kościele to mogliśmy nasze myśli kierować w stronę miłości, wartości „słowa”, relacji z otaczają- cymi nas ludźmi i samym Bogiem.

Spotkanie po latach 2015

W dniu 23 maja w naszej parafii odbyła się młodzieżówka „Po latach”, spotkanie obecnie już dorosłych młodzieżówkowiczów z różnych roczników. Podczas tego wspomnieniowego spotkania śpiewaliśmy wiele pieśni, które przypomniały nam czasy naszych dawnych spotkań. Wśród nas były różne roczniki. Czytaj więcej: Nasza Gazetka nr 48.

Konfirmacja 2015

Dzień 17 maja był szczególnym wydarzeniem dla naszej parafialnej młodzieży, ponieważ ślubowali Bogu wierność. Sama uroczystość jednak była poprzedzona intensywnymi, niemal rocznymi przygotowaniami. Więcej czytaj w 48 numerze "Naszej Gazetki".

Prezentacja Konfirmantów 2015

W dniu Święta Wniebowstąpienia, na 3 dni przed Konfirmacją, młodzież przygotowała prezentację dotyczącą Apostolskiego Wyznania Wiary. Wytłumaczyli zebranym parafianom, co wyznajemy zmawiając to Wyzna- nie, jak ono powstało i dlaczego jest ono ważne również dzisiaj. Jeden z konfirmantów mówił: „Wyznania wiary służą nie tylko do zmawiania w kościele, ale też w innych celach. Je żeli ktoś nas zapyta w co wierzymy możemy odpowiedzieć w oparciu o Wyznanie Wiary. Przypomina nam też co zrobił dla nas Pan. Wyznanie Wiary służy też do krótkiego przedstawienia historii zbawienia, w tym zdarzeń dotyczących życia Jezusa: jego poczęcia, życia, śmierci, zmartwychwstania, i wstąpienie do nieba. Mówi też o tym jak Duch Święty zstąpił na ludzi i założył Kościół”.

Ekumeniczne święto OSP w Kisielowie - 2015

Już po raz 21 odbyło się w Kisielowie wspólne świętowanie święta Straży Pożarnej. Tradycyjnie spotykamy się co roku ekumenicznie, naprzemiennie w kościele ewangelickim bądź rzymsko-katolickim. Kazanie wygłosił proboszcz parafii rzymsko-katolickiej ks. Wiesław Kondziołka.

Spotkanie o Małżeństwie - W jednym kierunku 25.04.2015

Kolejne spotkanie o małżeństwie 25 kwietnia 2015 poprowadził ks. Marek Michalik z Parafii Wisła Czarne, a temat brzmiał „W jednym kierunku”. Więcej czytaj w 48 numerze "Naszej Gazetki".

Wyjazd Konfirmantów do Żor 17-19.04.2015

W dniach 17–19 kwietnia młodzież przygotowująca się do Konfirmacji mogła wziąć udział w wyjeździe zorganizowanym do Żor. Cieszymy się, że mogliśmy skorzystać z gościnności tamtejszej Parafii Ewangelickiej. Tematem przewodnim były „żywioły: woda, ogień, ziemia, powietrze”. Przyglądaliśmy się im z perspektywy biblijnej oraz w odniesieniu do historii miasta. Więcej czytaj w 48 numerze "Naszej Gazetki".

Bezsenna noc - 2015

Tegoroczna Bezsenna Noc odbyła się w naszej parafii i pod wieloma aspektami wyróżniła się spośród poprzednich. Jej oryginalność nie polegała wyłącznie na nowym miejscu – goleszowskim kościele; przede wszystkim Bezsenna zaskoczyła nas w tym roku zupełnie nowym klimatem. Więcej czytaj w 48 numerze "Naszej Gazetki"

Ewangelizacja Pasyjna 2015

W dniach 27–29 marca br. odbyła się w naszej parafii Ewangelizacja Pasyjna, której gościem był ks. Alfred Borski ze Szczytna. Podczas dwóch wieczorów i niedzielnego nabożeństwa kończącego Ewangelizację ks. Alfred Borski w swoim zwiastowaniu podkreślał potrzebę skierowania naszego życia w stronę Wszechmogącego Boga, który w Jezusie Chrystusie podarował nam przebaczenie naszych wszystkich win. To jednak zobowiązuje nas do życia w miłości, wierze i przebaczeniu. Czytaj więcej Nasza Gazetka nr 48.

Światowy Dzień Modlitwy - Bahama - 06.04.2015

Pierwszy piątek marca to od wielu lat Światowy Dzień Modlitwy, nabożeństwo w tym dniu przygotowują i prowadzą kobiety. Tegoroczną liturgię pod hasłem „Czy wiecie, co wam uczyniłem?” opracowały kobiety z Wysp Bahama. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki".

Zimowsko Istebna 2015

Ferie zimowe wcale nie muszą być nudne, szczególnie wtedy, gdy wcześniej zaplanuje się wyjazd na zimowisko do Istebnej. W tym roku niespełna 20–osobowa grupa dzieci miała okazję spędzać swój wolny czas na wypoczynku w „Domu Gościnnym” Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Istebnej. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki".

Spotkanie o Małżeństwie - Włosy to nie wszystko 2015

Ks. Marek Michalik przybliżał postać Samsona. Starał się również wskazać podobieństwa pomiędzy Samsonem a Jezusem. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki"

Koncert - Przy Szabasowych Świecach 2015

W sobotnie popołudnie 24 stycznia w goleszowskim kościele ewangelickim odbył się szczególny koncert, koncert muzyki żydowskiej nawiązujący do wymarszu w styczniu 1945 w nieznane więźniów roku z likwidowanej filii oświęcimskiego obozu koncentracyjnego w Cementowni Goleszów. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki".

Spotkanie wolontariuszy 2015

W piątkowe, styczniowe popołudnie sala parafialna w Goleszowie tętniła życiem, bo na spotkanie przybyli pracownicy i wolontariusze naszej parafii. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki".

Koncert kolęd i refleksji Bożonarodzeniowej 2015

5 stycznia odbył się w goleszowskim kościele tradycyjny wieczór kolęd przy udziale miejscowych chórów, zespołów i zaproszonych gości. Więcej czytaj w 47 numerze "Naszej Gazetki".

 


zdjęcia: Zbigniew Szklorz, Marek Czudek, Łukasz Stachelek


| newsletter | kalendarz