W dniach 1-3 maja 2025 r. przebywaliśmy na wycieczce parafialnej na Dolny Śląsk i Ziemię Kłodzką.
Podczas wyjazdu pełnego ruchu, budowania relacji i ciekawych wiadomości odwiedziliśmy ważne na mapie tych regionów miejsca, w tym związane także z tematyką ewangelicką.
1 maja wyruszyliśmy o 7:00 rano spod parafii, aby w Gliwicach odebrać naszego pilota Jakuba Kasprzyckiego. Następnie udaliśmy się do pierwszego punktu zwiedzania, mianowicie do pałacu niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej z XIX wieku, który położony jest w malowniczym Kamieńcu Ząbkowickim. W dalszej kolejności udaliśmy się do Kłodzka, dawnej stolicy jednego z czeskich hrabstw, aby zwiedzić znajdującą się tam twierdzę, która wykorzystywana była przez wojska różnych państw na przełomie kilku stuleci. Po obejrzeniu obiektu udaliśmy się na kłodzką starówkę, gdzie każdy mógł spędzić nieco czasu wolnego. Na koniec pojechaliśmy na obiadokolację i nocleg do Zieleńca.
2 maja również obfitował w czas pełen ciekawych miejsc. Najpierw udaliśmy się do Kowar, gdzie zwiedziliśmy dawną sowiecką kopalnię uranu. Następnie pojechaliśmy do Jeleniej Góry, gdzie w Cieplicach Śląskich ks. Sebastian Kozieł oprowadził nas po pięknym kościele ewangelickim, który do dziś służy miejscowym luteranom. Na koniec dnia udaliśmy się do Karpacza, by tam zobaczyć słynny kościół Wang, który znalazł się tam w XIX wieku po przywiezieniu z Norwegii. Do dziś jest najwyżej położonym kościołem na Śląsku. O parafii opowiedział nam proboszcz ks. Edwin Pech, który przybliżył nam również sylwetki pastorów tego zboru.
Ostatni dzień wycieczki – 3 maja – rozpoczęliśmy od czasu wolnego w Polanicy-Zdroju, zwiedzając to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe. Następnie udaliśmy się do Osówki, aby zobaczyć sieć tuneli, w których powstać miała siłami więźniów podziemna kwatera główna Adolfa Hitlera. Widok wielu ogromnych, lecz niedokończonych korytarzy robił na uczestnikach wycieczki wrażenie. Ostatnim punktem wyjazdu, przed powrotem do Goleszowa, był kościół Pokoju w Świdnicy, który wybudowany został na mocy porozumień traktatu westfalskiego z 1648 roku i do dziś służy miejscowemu zborowi ewangelickiemu. W 2001 roku wraz z kościołem w Jaworze wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po obejrzeniu kościoła Pokoju udaliśmy się w podróż powrotną do naszych domów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym wycieczka mogła się odbyć, w szczególności biurowi podróży Emir Travel, pilotowi Jakubowi Kasprzyckiemu, oraz kierowcy.
Dziękujemy także tym wszystkim Parafianom, bez których ten wyjazd nie mógłby się odbyć.
Zdj. Zbigniew Szklorz, ks. Piotr Sztwiertnia
Wycieczka na Dolny Śląsk i Ziemię Kłodzką