Wycieczka parafialna do Chorzowa i Katowic

16 grudnia 2017 roku grupa ok. 40 goleszowskich parafian wzięła udział w wycieczce parafialnej do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wyprawa dotyczyła kilku inicjatyw podjętych w ramach jubileuszu 500 lat Reformacji.

W roku 2017 do skansenu działającego w Parku Śląskim w Chorzowie przeniesiono drewniany kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość odwiedzenia budynku z przewodnikiem. Ponadto zwiedzili tzw. „chałupę” państwa Stanieczków z Goleszowa, która również znajduje się na terenie Muzeum jako eksponat dostępny dla zwiedzających.

W dalszej części wycieczki goleszowianie dotarli do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie zorganizowano wystawę „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Podzielona na 5 obszarów tematycznych wystawa powstała dzięki zgromadzeniu wielu cennych zbiorów pochodzących z ewangelickich domów i parafii – w tym także z Goleszowa.

Na zakończenie pobytu w Katowicach uczestnicy odwiedzili kościół ewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego oraz jarmark świąteczny działający na katowickim rynku.

Zobacz ZDJĘCIA

Wycieczka parafialna do Chorzowa i Katowic