Koncert Charytatywny

W niedzielę 10 grudnia, w kościele ewangelickim w Goleszowie odbył się I Koncert Charytatywny ,,Dźwięki z serca płynące”. Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS. Muzycy Orkiestry Kameralnej ARTIS pod batutą Jean-Claude’a Hauptmanna zagrali i zaśpiewali dla Zośki Binek oraz Tomka Cichego. To dwójka mieszkańców Goleszowa, która potrzebuje wsparcia finansowego w codziennym zmaganiu z chorobą i niepełnosprawnością. A kim są dla bliskich, znajomych, przyjaciół?

Zosia

Nie może przestać płakać kiedy czyta prawdziwą historię Poldka, starego, ślepego psa, którego właściciele wyrzucili bo nie pasował do pachnącego świętami domu. Kocha wszystkie zwierzęta. Jest w stanie opiekować się poturbowaną muchą lub pszczołą. Już od listopada ma przygotowane prezenty, które pod choinką znajdą domowe czworonogi. Urodziła się z chorobą genetyczną o dziwnie brzmiącej nazwie fenyloketonuria. Jest to nieprawidłowa przemiana aminokwasów-fenyloalaniny, która gromadząc się w organizmie doprowadza do uszkodzeń mózgu, a nawet ciężkiego upośledzenia umysłowego. Nie ma na nią lekarstwa. Można jedynie zapobiegać jej skutkom stosując odpowiednią, rygorystyczna i bardzo kosztowna dietę. Zośka nie może jeść prawie wszystkiego co znajduje się na stole zdrowego człowieka. Jedynie miód, owoce i niektóre warzywa są dozwolone. Wszystkie produkty, które spożywa to tzw. zastępniki. Bardzo drogie i nierefundowane w żaden sposób. Wspomnianą dietę Zośka będzie musiała utrzymywać przez całe życie, bo tylko ona zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie.

Tomek

„Never give up” – Nigdy się nie poddawaj. Takie zdanie widnieje na ścianie jednej z sal rehabilitacyjnych. I pasuje do Tomka. Koncert Perfectu, T.Love, Anity Lipnickiej, kajakowy spływ Krutynią, Bieszczady, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, zimowy zjazd nartostradą ze Skolnitego. Stara się realizować marzenia, bo ciekawość świata przed wypadkiem i po wypadku pozostała taka sama. Tysiące już chyba godzin rehabilitacji, wysiłku i bólu. Walki o najmniejszy ruch. ,,Codzienna rehabilitacja nie jest dla Tomka kwestią wyboru, jest to konieczność z którą musi się mierzyć każdego dnia”- mówi jego wieloletni rehabilitant Dawid Czepczor. ,, Jedynie takie działanie zapewni utrzymanie sprawności w takim stopniu, aby nie dochodziło do trwałych i nieodwracalnych zmian w obrębie układu kostno-mięśniowego, a jednocześnie poprzez odpowiednie bodźcowanie ośrodkowego układu nerwowego zapobiegać narastaniu wzmożonego napięcia mięśniowego”.

 

Zarówno stała dieta Zośki, jak i długoletnia rehabilitacja Tomka są bardzo kosztowne. Dlatego głównym punktem niedzielnego koncertu była kwesta, która w tym przedświątecznym czasie miała szczególną wymowę. Udało się zebrać 13 722,00 PLN. Za wszystkie datki, które znalazły się w koszykach wolontariuszy składamy gorące podziękowania. Dziękujemy również za zainteresowanie oraz życzliwość skierowaną w stronę Zośki i Tomka.

 

Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym ten koncert mógł się odbyć – Orkiestrze Kameralnej ARTIS pod batutą Jean – Claude’a Hauptmanna oraz solistom, którymi byli: Marta Cienciała, Marta Szarzec, Elżbieta Zwias, Marysia Binek, Zosia Binek, Piotruś Szarzec, Paweł Cienciała, Piotr Sikora, Filip Hauptmann (śpiew), Julia Mitas (skrzypce), Bartosz Rakowski (skrzypce), Marek Ludwik (obój), Alina Mazur (prowadzenie). Dziękujemy za pomoc Ani i Danusi z Wisły, Kamilii Pońc, Martynie Pońc, Wiktorii Górniak, Nikolii Górniak, Zuzi Bujok, Michałowi Sztwiertni, Krzysztofowi Szklorzowi, Zbigniewowi Szklorzowi, pracownikom Parafii Ewangelickiej w Goleszowie oraz Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa.

 

Anita Binek

Stowarzyszenie Muzyczne ARTIS

 

Zobacz ZDJĘCIA

Koncert Charytatywny